Baví vás politika?

Vždycky jsem si říkala, si politika absolutně není vůbec nic pro mě. Protože jsem se o politiku vůbec nezajímala a abych se přiznala, tak jsem o ní nikdy nepřemýšlela nad tím, že by mě někdy politika vůbec měla bavit a že by mě měla zajímat. A i když doma se doma o politiku téměř všichni zajímali, tak mě to absolutně nijak nechytlo. A vážně nechápu, jak si někdo může zajímat o politiku opravdu ve velkém. Protože moji rodiče mi říkali, že politika je naše budoucnost. I když já jsem tedy dříve slyšela, a to hlavně ve škole, že budoucnost, když jsou naše děti. Mně v té době bylo asi jedenáct anebo možná i dvanáct let, takže jsem si řekla, že vlastně budoucnost jsem já.

Baví vás politika?

Proč by vlastně politika měla být budoucnost? Vzpomínám si také, jak třeba hlavně můj soused, který bydlel hned vedle nás, tak ten stále nadával na politiku. Opravdu na nic jiného si nestěžoval, ale jen na politiku. On politice vůbec nemohl přijít na jméno. A ani tady nemůžu popisovat různé věci a taková různá slova, které můj soused použil, když se bavil o politice anebo něčem podobném. Také nejhorší je, pokud třeba věříte a uctíváte jednu politickou stranu a druhou nemáte rádi. Nebo ji dokonce nenávidíte. Potom potkáte svého dlouholetého kamaráda a začnete se bavit jenom tak z ničeho nic o politice. Nechtějte vědět a slyšet, jaké to je potom peklo, když jeden člověk řekne tomu druhému, že nesnáší tu a tu politickou stranu.

Politika je všude.

Zatímco on třeba tu politickou stranu vyznává a má ji rád a věří jí. Věřte mi, že tohle je potom opravdu velice složité, protože politika může rozhádat opravdu tolik lidí, že byste si to ani nechtěli představovat a nevěděli byste o tom. Sice mě se to naštěstí ještě nestalo, ale opravdu věřím, že kdyby se třeba moji rodiče bavili o politice opravdu dlouho a každý by byl na jiné straně, tak já věřím tomu, že bych asi možná jednoho dne přišla o jednoho rodiče. Buďto by se asi nějak zneškodnili navzájem anebo by se naši rozvedli. Moje maminka i můj otec jsou oba dva velcí cholerici, takže si absolutně dokáží představit, co by se stalo, kdyby jeden s druhým nesouhlasil. Zatím je to všechno v pohodě, tak doufám, že politika to nezmění.