Peněz potřebujeme dost


My lidé jsme se už dávno stali civilizovanými tvory. A to znamená třeba i to, že už obvykle neřešíme své záležitosti silou, nesnažíme se pro sebe násilím urvat to, co se jenom urvat dá, a nebereme si nic nezaslouženě, na úkor někoho jiného. To už naše civilizace nahradila dokonalejším způsobem – prací a obchodem.

Když my lidé dnes něco chceme či potřebujeme, prostě si na to vyděláme a koupíme si to od toho, kdo nám to nabízí, za peníze. A dotyčný nám to pak nabízí ochotně, protože po penězích touží, aby si i on mohl stejným způsobem pořídit to, o co jde pro změnu jemu.

několik mincí

Používání finančních prostředků je tedy skvělý způsob řešení ekonomických a zprostředkovaně i jakýchkoliv jiných vztahů. Penězi se dá zaplatit skoro všechno, ty každý rád přijímá a ochotně za ně nabízí takové protislužby, jaké jsou v jeho silách.

Způsob to je tedy určitě skvělý. Lepší neexistuje. Ale přesto jsou i zde určité možné problémy. A to kvůli tomu, že peníze nejsou něco, čeho by měli vždycky všichni dost. Peněz je jen omezené množství, a to proto, aby se nestaly bezcennými papírky, jichž je všude plno a o něž tudíž není třeba usilovat, a stává se tak, že se někdy na někoho nedostanou. Někdo jich má někdy málo a někdo někdy třeba nemá vůbec žádné. A je jasné, že dotyčný už potom dokonalý život nevede. Bez peněz to nejde. A když to chce dotyčný změnit, když chce mít peněz dost, a to třeba i na enormní výdaje, bere si půjčku. Někdy mu pomohou tu, někdy jinde, a někdy pomůže třeba i nebankovní hypotéka, jejíž předností je to, že ji mohou dostat i ti, jimž jen tak někdo půjčit nechce.

staré mince

Když má někdo nízké příjmy a třeba záznamy v registrech dlužníků, v mnoha finančních ústavech mu právo na půjčku upřou, nic mu nedají. Ale u nebankovní hypotéky je to jiné. Za tu se žadatel zaručí nemovitostí a určitě ji dostane. A přestane patřit mezi ty, jimž kvůli nedostatku peněz nikdo nic nedá.