Knihovny jako třetí místo


Knihovny nejsou jenom instituce, které půjčují knížky. V dnešní době vám mohou nabídnout mnohem více. Jsou to instituce, které nabízejí širokou škálu vzdělávání a informačních služeb. Knihovníci jsou neustále proškolováni a jsou proto pro vás dobrými informačními rádci i průvodci nejen knihovnou. V knihovně si tak nepřijdete jenom ke knihám, které si chcete přečíst, ale můžete se přijít poradit i s jinými věcmi a nechat se obohatit o nové informace a vědomosti. Knihovna totiž pořádá i různé vzdělávací akce a vy se můžete setkat s mnoha významnými osobnosti právě v tomto prostředí. Knihovna je takovým místem, které zprostředkovává různá setkání a různé druhy umění na jednom místě.

psaní

Můžete zde narazit na vernisáž obrazů, na přednášku známého umělce, autogramiádu, různé dobročinné akce a podobně. Ani v samotné půjčovně nenarazíte jenom na papírové knihy. Vypůjčit si zde můžete třeba takové audioknihy, časopisy a noviny anebo také deskové hry! Dnešní digitální doba v mnohém usnadňuje knihovníkům práci. Základem pro jejich práci jsou online katalogy, což velmi usnadní najít nějaký dokument nacházející se v knihovně. I samotní čtenáři mají jednoduché najít si z pohodlí domova dokument, o který by stáli, a zjistit, zda jej najdou v dané knihovně. Dokonce většina knihoven nabízí rešeršní služby.

web

To je další velká výhoda, která usnadní práci zvláště studentům. V některých knihovnách to bývá placená služba, ale vám usnadní polovinu práce na vaší absolventské práci. Knihovníci vám tak mohou sepsat veškeré zdroje k danému tématu, potřebné pro sepsání vaší práce. Práce s knihovním systémem je dnes velmi snadná a rychlá. Knihovník má přehled o tom, kolikrát byla jaká kniha půjčená a co měl daný čtenář vše vypůjčeno. Tyto knihovní systémy jsou velmi přehledné a dělají pořádek knihovníkům v jejich práci. Knihovny mohou využívat třeba servery na https://wiki.gamerhost.pro/. Dnes je doba stále více zdigitalizovanější, tudíž i servery a online katalogy jsou základem každé knihovny.