Má vaše dítě svou první lásku? Jak se k tomu postavit jako rodič a je dobré dítěti radit nebo něco zakazovat?


Na první lásku máme všichni pěkné vzpomínky, i když se zpětně třeba některým situacím i zasmějeme. Jak ale první lásku dětí vnímají rodiče? 

Má vaše dítě svou první lásku? Jak se k tomu postavit jako rodič a je dobré dítěti radit nebo něco zakazovat? 

Není snad nikdo, kdo by nevzpomínal hezky na svou první dětskou lásku. Někdo se zamiloval již na základní škole, někdo už dokonce ve školce, ale nejčastěji jsme všichni intenzivní první lásku začali prožívat na střední škole. Vzpomínky jsou to krásné, ale jistě si také vzpomeneme na to, jak na naši první lásku reagovali rodiče. Jste teď v podobné situaci? Zamiloval se váš potomek a vy to vnímáte již z té druhé strany, tedy ze strany rodiče? Nedělejte chyby, kterých se možná dopouštěli vaši rodiče, zamilovanost svého potomka berte vážně a mladým jděte z cesty, tedy samozřejmě v rámci mezí. 

mladý pár

Nekoukejte se skrz prsty 

Možná má nová holka vašeho syna růžové vlasy a piercing v pupíku, možná má přítel vaší nezletilé dcery už nějaké tetování, možná je starší a možná už má i auto. Ano, jako rodiče vnímáme lásky svých dětí jinak. Neobdivujeme tetování ani piercingy, nechceme, aby našeho potomka vozil v autě, a už vůbec si nepřejeme, aby spolu trávili příliš mnoho času o samotě, vždyť víme, co se může stát a stačí opravdu málo. Jenže i děti dospívají, tak jako kdysi vy a opravdu málokterý potomek si nechá mluvit do svých vztahů. První láska je navíc v pubertě snad silnější, než jakýkoliv jiný vztah v budoucím životě. První láska je zkrátka intenzivní a silná, i když většinou jen krátkodobá. 

dva prsty a srdce

Pokud se nechcete rozkmotřit se svým potomkem a nechcete být za úplně otravného rodiče, co je mimo, budete muset být tolerantní, i když si v duchu budete přát, aby to zamilování už pominulo. Nedívejte se ale na lásku svého dítěte příliš skrz prsty. Nepomlouvejte, nevyzdvihujte, že to tetování je naprosto strašné. To si totiž myslíte jen vy. 

Domluvte se na pravidlech 

Chcete mít dítě ale pod dohledem, chcete, aby dodržovalo jisté pravidla? Dohodněte se společně na tom. Pokud máte s dítkem hezký vztah, půjde to skvěle. Domluvte si večerku přes týden i o víkendech, trvejte na jejím dodržování. Určete, kam dítě se svou láskou může, kam už ne, snažte se vysvětlit svůj postoj i to, co vás k určitým omezením vede. Ne, opravdu nečekejte, že dítě všechno dodrží, jak si přejete, ale pokud spolu budete umět mluvit narovinu, budete mít větší klid.